niedziela, 17 maja 2015

Plac Słowiański

Plac Słowiański w pięciu odsłonach:

1. Hasło propagandowe "Pokój i przyjaźń niech łączą narody świata" zostało zastąpione reklamami zasłaniającymi  okna budynku "Ekonoma".
Ikarusów już też nie ujrzymy na ulicach Legnicy - nadeszła era Neoplanów.
 2. Katedra i Ratusz nadal stoją (pomnik również chociaż na zdjęciu współczesnym zasłoniło go drzewo)
Nawierzchnia Placu Słowiańskiego przez ostatnie 40 lat też się zbytnio nie zmieniła. Z pomnika zniknęły napisy. Czy zniknie sam pomnik to już kwestia dyskusyjna (radni dyskutują o tym już ze 20 lat).3. Idzie ku nowoczesności. Niestety ale zmiana jakby nie trafiona. Ulica Wjazdowa - przyległa do Placu Słowiańskiego straciła wiele ze swojego uroku po wybudowaniu bloczku z wielkiej płyty.


4. Gdzie stare łączy się z "nowym". Budynek Starostwa Powiatowego (ten po lewej) doskonale komponuje się z wieżowcem obok. Po przecięciu zdjęcia na pół mamy dwa światy. Prawa strona przekonuje mnie bardziej. Żołnierze stojący na postumencie nie chcą patrzyć na to jak wygląda obecnie Plac.

5. Pochód 1 - majowy kontra wygląd ulicy sprzed około dwóch lat (w międzyczasie wymieniono całą nawierzchnię)
Warto zwrócić uwagę, że na współczesnej fotografii, po prawej widoczny jest statek kosmiczny - bo inaczej chyba tego cudu architektury nazwać nie można.

Dresdner Bank (centralne miejsce na zdjęciu) - popada w coraz większą ruinę. Jego temat powraca tylko przed wyborami samorządowymi, a potem znowu wszystko cichnie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz